All the solutions provided in McGraw Hill Math Grade 5 Answer Key PDF Chapter 4 Lesson 2 Multiplying Decimals are as per the latest syllabus guidelines.
McGraw-Hill Math Grade 5 Answer Key Chapter 4 Lesson 2 Multiplying Decimals
Solve
Estimate and multiply to complete the table.
Question 1.
2.1 × 2 =
Estimate: >4
Product: 4.2
Answer:
Estimate: 4
Product: 4.2
Explanation:
Given the expression is 2.1 × 2 which is
= 2.1 × 2
= 4.2
Question 2.
3.93 × 3 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 12
Product: 11.79
Explanation:
Given the expression is 3.93 × 3 which is
= 3.93 × 3
= 11.79
Question 3.
2.22 × 8 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 18
Product: 17.76
Explanation:
Given the expression is 2.22 × 8 which is
= 2.22 × 8
= 17.76
Question 4.
8.24 × 4 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 33
Product: 32.96
Explanation:
Given the expression is 8.24 × 4 which is
= 8.24 × 4
= 32.96
Question 5.
4.01 × 7 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 28
Product: 28.07
Explanation:
Given the expression is 4.01 × 7 which is
= 4.01 × 7
= 28.07
Question 6.
4.12 × 3 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 12
Product: 12.36
Explanation:
Given the expression is 4.12 × 3 which is
= 4.12 × 3
= 12.36
Question 7.
5.54 × 3 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 17
Product: 16.62
Explanation:
Given the expression is 5.54 × 3 which is
= 5.54 × 3
= 16.62
Question 8.
0.98 × 7 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 7
Product: 6.86
Explanation:
Given the expression is 0.98 × 7 which is
= 0.98 × 7
= 6.86
Question 9.
7.03 × 7 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 49
Product: 49.21
Explanation:
Given the expression is 7.03 × 7 which is
= 7.03 × 7
= 49.21
Question 10.
1.56 × 4 =
Estimate:
Product:
Answer:
Estimate: 6
Product: 6.24
Explanation:
Given the expression is 1.56 × 4 which is
= 1.56 × 4
= 6.24
Question 11.
Small jars of prize-winning jam cost $1.39 each. What is the cost of 6 jars of jam?
Answer:
The cost of 6 jars of jam is $8.34.
Explanation:
Given that small jars of prize-winning jam cost $1.39 each. So the cost of 6 jars of jam is $1.39 × 6 = $8.34.