Practice the questions of **McGraw Hill Math Grade 8 Answer Key PDF Lesson 16.3 Metric Units of Mass **to secure good marks & knowledge in the exams.

## McGraw-Hill Math Grade 8 Answer Key Lesson 16.3 Metric Units of Mass

**Exercises**

**CONVERT**

Question 1.

400 g = ____________ kg

Answer:

0.4 kg,

Explanation:

1,000 g = 1 kg, 400 g = 400 ÷ 1,000 = 0.4 kg.

Question 2.

225 kg = ______________ mg

Answer:

225,000,000 mg,

Explanation:

1 kg = 1,000,000 mg, 225 kg = 225 X 1,000,000 mg = 225,000,000 mg.

Question 3.

6600 g = ______________ kg

Answer:

6.6 kg,

Explanation:

1000 g = 1 kg, 6,600 g = 6,600 ÷ 1,000 kg = 6.6 kg.

Question 4.

4505 mg = ______________ g

Answer:

4.505 g,

Explanation:

0.001 mg = 1 g, 4,505 g = 4,505 X 0.001 g = 4.505 g.

Question 5.

21.35 kg = ______________ mg

Answer:

21,350,000 mg,

Explanation:

1 kg = 1,000,000 mg, 21.35 kg = 21.35 X 1,000,000 mg

= 21,350,000 mg.

Question 6.

530 mg = _______________ g

Answer:

0.53 g,

Explanation:

0.001 mg = 1 g, 530 mg = 530 x 0.001 g = 0.53 g.

Question 7.

650 mg = ______________ g

Answer:

0.65 g,

Explanation:

0.001 mg = 1 g, 650 mg = 650 x 0.001 g = 0.65 g.

Question 8.

71 kg = _______________ cg

Answer:

7,100,000 cg,

Explanation:

1 kg = 100,000 cg, 71 kg = 71 X 100,000 cg = 7,100,000 cg.

Question 9.

3.721 kg = ______________ g

Answer:

3,721 g,

Explanation:

1 kg = 1,000 g, 3.721 kg = 3.721 X 1,000 g = 3,721 g.

Question 10.

2313 g = _______________ kg

Answer:

2.313 kg,

Explanation:

1000 g = 1 kg, 2,313 g = 2,313 ÷ 1000 = 2.313 kg.

Question 11.

546 mg = ______________ g

Answer:

0.546 g,

Explanation:

0.001 mg = 1 g, 546 mg = 546 X 0.001 g = 0.546 g.

Question 12.

12,305 g = ______________ kg

Answer:

12.305 kg,

Explanation:

1,000 g = 1 kg, 12,305 g = 12,305 ÷ 1,000 = 12.305 kg.

Question 13.

4430 mg = ______________ g

Answer:

4.43 g,

Explanation:

0.001 mg = 1 g, 4,430 mg = 4,430 X 0.001 = 4.43 g.

Question 14.

12.34 kg = ______________ g

Answer:

12,340 g,

Explanation:

1 kg = 1,000 g, 12.34 kg = 12.34 X 1,000 g = 12,340 g.

Question 15.

2 mg = ______________ kg

Answer:

0.000002 kg,

Explanation:

0.000001 mg = 1 kg, 2 mg = 2 X 0.000001 kg = 0.000002 kg.

Question 16.

300 kg = ______________ mg

Answer:

300,000,000 mg,

Explanation:

1 kg = 1,000,000 mg, 300 kg = 30 X 1,000,000 mg = 300,000,000 mg.

Question 17.

258 mg = ______________ cg

Answer:

25.8 cg,

Explanation:

10 mg = 1 cg, 258 mg = 258 ÷ 10 = 25.8 cg.

Question 18.

65 g = ______________ kg

Answer:

0.65 kg,

Explanation:

1,000 g = 1 kg, 65 g = 65 ÷ 1000 = 0.65 kg.

Question 19.

Larry has 5,599.4 milligrams of saffron seasoning that he brought back from India. He sells 1.06 grams to a local health food restaurant, and he gives his mother .0034 kg. How much saffron does Larry have left?

Answer:

1.1394 g,

Explanation:

Larry has 5,599.4 milligrams of saffron seasoning.

He sells 1.06 grams to a local health food restaurant,

he gives his mother .0034 kg.

Total saffron used by Larry = 1.06 g + 0.0034 kg,

First converting kg to grams 1 kg = 1,000 g,

0.0034 kg = 0.0034 x 1,000 = 3.4 g, 1.06 g + 3.4 g = 4.46 g,

Total saffron left with Larry = Total saffron – used saffron,

= 5,599.4 mg – 4.46 g, first converting mg to g,

1 mg = 0.001 g, 5,599.4 mg = 5,599.4 x 0.001 = 5.5994 g,

Saffron left = 5.5994 g – 4.46 g = 1.1394 g.

Question 20.

Richard keeps three bee hives in his backyard. He collected 1,678.616 grams of honey from the first hive, 1.6 kilograms from the second hive, and 1,660,301 milligrams from the third hive. Which hive produced the most honey?

How much more honey did it produce than the hive that produced the second most amount of honey?

Answer:

First hive produced the most honey than other hives.

18.315 g more than second most hive,

Explanation:

Richard collected 1,678.616 grams of honey from the first hive,

1.6 kilograms from the second hive,

converting kg to grams, 1 kg = 1,000 g,

1.6 kg = 1.6 X 1,000 g = 1,600 g,

1,660,301 milligrams from the third hive.

0.001 mg = 1 g, 1,660,301 mg = 1,660,301 x 0.001 g = 1,660.301 g,

Comparing which hive produced more as

1,678.616 g > 1,660.301 g > 1,600 g,

so first hive produced the most honey than other hives.

Total amount of honey produced than the hive from

the second most amount of honey,

1,678.616 g – 1,660.301 g = 18.315 g.