Excel in your academics by accessing **McGraw Hill Math Grade 3 Answer Key PDF Chapter 3 Test **existing for free of cost.

## McGraw-Hill Math Grade 3 Chapter 3 Test Answer Key

**Add or subtract.**

Question 1.

Answer:

Explanation:

Difference between 56 and 32:

56 – 32 = 24.

Question 2.

Answer:

Explanation:

Sum of 23 and 45:

23 + 45 = 68.

Question 3.

Answer:

Explanation:

Difference between 71 and 28:

71 – 28 = 43.

Question 4.

Answer:

Explanation:

Difference between 39 and 21:

39 – 21 = 18.

Question 5.

Answer:

Explanation:

Sum of 49 and 33:

49 + 33 = 82.

Question 6.

Answer:

Explanation:

Sum of 18 and 97:

18 + 97 = 115.

Question 7.

Answer:

Explanation:

Difference between 34 and 17:

34 – 17 = 17.

Question 8.

Answer:

Explanation:

Sum of 29 and 17:

29 + 17 = 46.

Question 9.

Answer:

Explanation:

Sum of 28 and 21:

28 + 21 = 49.

Question 10.

Answer:

Explanation:

Difference between 67 and 32:

67 – 32 = 35.

Question 11.

Answer:

Explanation:

Difference between 88 and 14:

88 – 14 = 74.

Question 12.

Answer:

Explanation:

Sum of 35 and 40:

35 + 40 = 75.

**Identify the arithmetic pattern.**

Question 13.

what is the pattern? _____

Answer:

The pattern:

(2 × 5) + 4 = 10 + 4 = 14.

(2 × 6) + 4 = 12 + 4 = 16.

(2 × 7) + 4 = 14 + 4 = 18.

(2 × 8) + 4 = 16 + 4 = 20.

Explanation:

(2 × 5) + 4 = 10 + 4 = 14.

(2 × 6) + 4 = 12 + 4 = 16.

(2 × 7) + 4 = 14 + 4 = 18.

(2 × 8) + 4 = 16 + 4 = 20.

Question 14.

what is the pattern? _____

Answer:

The pattern:

(0 +1) + 7 = 8.

(10 + 1) + 7 = 11 + 7 = 18.

(20 + 1) + 7 = 21 + 7 = 28.

(30 + 1) + 7 = 31 + 7 = 38.

Explanation:

(0 +1) + 7 = 8.

(10 + 1) + 7 = 11 + 7 = 18.

(20 + 1) + 7 = 21 + 7 = 28.

(30 + 1) + 7 = 31 + 7 = 38.

**Estimate. Round to the nearest ten and then add or subtract.
**Question 15.

Answer:

Explanation:

Sum of:

84 + 58 = 142.

Nearest ten of 142 = 140.

Question 16.

Answer:

Explanation:

Difference between:

35 – 22 = 13.

Nearest ten of 13 = 10.

Question 17.

Answer:

Explanation:

Sum of:

46 + 27 = 73.

Nearest ten of 73 = 70.

Question 18.

Answer:

Explanation:

Difference between:

64 – 19 = 45.

Nearest ten of 45 = 50.

**Estimate. Round to the nearest hundred and then add or subtract.
**Question 19.

Answer:

Explanation:

Difference between:

646 – 264 = 382.

Nearest hundred of 382 = 400.

Question 20.

Answer:

Explanation:

Sum of:

555 + 342 = 897.

Nearest hundred of 897 = 900.

Question 21.

Answer:

Explanation:

Sum of:

274 + 451 = 725.

Nearest hundred of 725 = 700.

Question 22.

Answer:

Explanation:

Difference between:

781 – 352 = 429.

Nearest hundred of 429 = 400.

**Add or subtract.
**Question 23.

Answer:

Explanation:

Sum of 250 and 221:

250 + 221 = 471.

Question 24.

Answer:

Explanation:

Sum of 342 and 355:

342 + 355 = 697.

Question 25.

Answer:

Explanation:

Difference between 665 and 367:

665 – 367 = 298.

Question 26.

Answer:

Explanation:

Difference between 860 and 540:

860 – 540 = 320.

**Write a number sentence to help you solve each problem.
**Two booths gave away free bottles of water to visitors on the first two days of the summer fair.

Question 27.

About how many bottles of water were given away on the first day? On the second day?

Answer:

Total number of bottles of water were given away on the first day = 181.

Total number of bottles of water were given away on the second day = 246.

Explanation:

Number of bottles of water were given away on the first day Booth 1 = 86.

Number of bottles of water were given away on the first day Booth 2 = 95.

Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 1 = 117.

Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 2 = 129.

Total number of bottles of water were given away on the first day = Number of bottles of water were given away on the first day Booth 1 + Number of bottles of water were given away on the first day Booth 2

= 86 + 95

= 181.

Total number of bottles of water were given away on the second day = Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 1 + Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 2

= 117 + 129

= 246.

Question 28.

Booth 2 had 144 bottles of water in the morning of the second day. How many bottles of water were left at the end of the day?

Answer:

The number of bottles of water left at the end of the day = 102.

Explanation:

Total number of bottles of water that were given away on the second day = 246.

Number of bottles of water in the morning on the second day = 144.

Number of bottles of water were left at the end of the day = Total number of bottles of water were given away on the second day – Number of bottles of water in the morning on the second day

= 246 – 144

= 102.

Question 29.

Which booth gave away more bottles of water in the two days?

Answer:

Booth 2 gave 21 more bottles of water in the two days.

Explanation:

Number of bottles of water were given away on the first day Booth 1 = 86.

Number of bottles of water were given away on the first day Booth 2 = 95.

Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 1 = 117.

Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 2 = 129.

Total number of bottles of water were given away Booth 1 = Number of bottles of water were given away on the first day Booth 1 + Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 1

= 86 + 117

= 203.

Total number of bottles of water were given away Booth 2 = Number of bottles of water were given away on the first day Booth 2 + Number of bottles of water were given away on the Second day Booth 2

= 95 + 129

= 224.

Difference:

Total number of bottles of water were given away Booth 2 – Total number of bottles of water were given away Booth 1

= 224 – 203

= 21.

Question 30.

The fair has 77 booths. If Yuki and her friends went to 38 of the booths, how many booths did they miss?

Answer:

Number of booths they missed = 39.

Explanation:

Number of booths the fair has = 77.

Number of booths Yuki and her friends went = 38.

Number of booths they missed = Number of booths the fair has – Number of booths Yuki and her friends went

= 77 – 38

= 39.

Question 31.

The booths are in rows. Row A has 21 booths. Row B has 28 booths. How many booths are in Rows A and B?

Answer:

Number of booths in rows A and B = 49.

Explanation:

Number of booths in row A = 21.

Number of booths in row B = 28.

Number of booths in rows A and B = Number of booths in row A + Number of booths in row B

= 21 + 28

= 49.

Question 32.

Last year, 847 people attended the fair. This year, 921 people attended. How many more people attended this year?

Answer:

74 more people attended this year.

Explanation:

Number of people attended the fair Last year = 847.

Number of people attended the fair this year = 921.

Difference:

Number of people attended the fair this year – Number of people attended the fair Last year

= 921 – 847

= 74.